Major Douglas Hardie

Responsibilities

Major Douglas Hardie commands the Department of Law Enforcement that includes:

  • Accreditation
  • Crime Prevention
  • Criminal Investigations
  • School Resource
  • Training and Explorer Post Number 400
  • Uniformed Patrol

Early Years

He was born in Indian River County and was raised in Fort Pierce. He graduated from Fort Pierce Central High School in 1987.

Douglas Hardie

Military History

He is a former Marine who served in the reserves from 1987 to 1991 and served in combat in Operation Desert Storm.

Work History

He joined the St. Lucie County Sheriff's Office in October 1989 as a Patrol Deputy. In July 1992, he moved to what was then called the Tactical Enforcement Unit. In May 1996, he became a member of the Fort Pierce Housing Authority Policing Unit and served as a drug elimination deputy.

In June 1999, he moved to Court Security and became a Master Deputy in December 2000. In May 2001, he was promoted to Sergeant in Court Security. In August 2004, he was promoted to Lieutenant in Court Security and in 2015 he was promoted to Captain and assigned to lead the Criminal Investigations Division.

Education

During his entire career, he has committed himself to furthering his education.

  • In 1999, He received an Associate in Science degree in Criminal Justice Technology from Indian River State College.
  • In 2000, he earned a Bachelor of Arts degree in Organizational Management from Warner Southern College.
  • In October 2005, he graduated from the Command Officers Development Course (CODC) program offered by the University of Louisville.
  • In March 2011, he graduated from the FBI National Academy (session 244) in Quantico, Virginia.
  • In December of 2011, he received his Master's degree in Public Administration from Nova Southeastern University in Fort Lauderdale.
  • In April of 2015, he graduated from the Senior Management Institute for Police (SMIP) in Boston, Massachusetts.
  • In March 2011, he transferred to School Resource where he served as the Unit Lieutenant. In June 2012, he moved to the Special Investigations Unit. In 2014, he was promoted to Captain and now serves in the Criminal Investigation Division.
  • He has been a member of the Underwater Search and Recovery Team for 25 years and has served as Team Leader for the past seven years. He also served on the SWAT Team from 1990 to 1995.

Certification

He is a certified EMT and is a law enforcement accreditation assessor for the Commission for Florida Law Enforcement Accreditation.